Yıldızlar Kategorisi


Bir diğer rivayette şöyle gelmiştir: 

 "Kim yıldızlarla ilgili bir ilim iktibas etmişse sihirden bir şube iktibas etmiş demektir. (Yıldız ilmi) arttıkça (sihir ilmi de) artar." 

 [Ebu Davud, Tıbb 22, (3905).]

وفي رواية: ]مَنِ اقْتَبَسَ عِلْماً مِنَ النُّجُومِ اقْتَبَسَ شُعْبَةً مِنَ السِّحْرِ، زَادَ مَا زَادَ[. أخرجه أبو داود .

Hadis Sayfası
Katâde rahimehullah demiştir ki:

 "Allah bu yıldızları üç şey için yaratmıştır: Onları semanın zineti kıldı, (semaya yükselip haber toplayan) şeytanlara atılacak taşlar kıldı, kendileriyle istikamet tayin edilen alametler kıldı. Kim yıldızlar hakkında başka yorumlar yapmaya kalkarsa hata eder ve nasibini zayi eder, kendisini ilgilendirmeyen ve bilgisi olmayan hatta bilmekte peygamberler ve meleklerin bile acze düştükleri bir hususta kendini külfete sokar."

Buhari, Bediul Halk: 3 bab başlığında isnadsız olarak ilk bölümünü rivayet etmiştir. Geriye kalan kısmın isnadına rastlayamadım.

خَلَقَ اللّهُ هذِهِ النُّجُومَ لِثَلاَثٍ: جَعَلَهَا زِيْنَةَ السَّمَاءِ، وَرُجُوماً لِلشَّيَاطِينِ، وَعَلاَمَاتٍ يُهْتَدَى بِهَا، فَمَنْ تَأوَّلَ فِيهَا غَيْرَ هذَا فَقَدْ أخْطَأَ حَظَّهُ وَأضَاعَ نَصِيبَهُ وَتَكَلَّفَ مَاَ يَعْنِيهِ وَمَاَ عِلْمَ لَهُ بِهِ وَمَا عَجَزَ عَنْ عِلْمِهِ ا‘نْبِيَاءُ وَالْمَلاَئِكَةُ صَلَواتُ اللّهِ عَلَيْهِمْ أجْمَعِينَ

Hadis Sayfası
Rebî de aynısını rivayet etmiş ve şu ziyadeyi kaydetmiştir:

"Allah'a yemin olsun. Allah hiç kimsenin ne yaşamasını, ne ölmesini, ne de rızkını herhangi bir yıldıza bağlamıştır. Bunu söyleyenler Allah hakkında yalan düzüyorlar ve kendilerine bahaneler uydur(up avun)uyorlar." [Rezin tahriç etmiştir. Buhari, önceki kısmı, başından "...bilgisi olmayan" ibaresine kadar muallak olarak kaydetmiştir 

(Bed'ü'l-Halk 3).]

وعن الربيع مثله وزاد: ]وَاللّهِ مَا جَعَلَ اللّهُ فِي نَجْمٍ حَيَاةَ أحَدٍ وََ مَوْتَهُ وََ رِزْقَهُ؛ إنَّمَا يَفْتَرُونَ عَلى اللّهِ الْكَذِبَ وَيتَعَلَّلُونَ بِالْنُّجُومِ[. أخرجه رزين . قالت: وعلق منه البخاري من أوّله الى قوله: ما علم له به، واللّه أعلم .

Hadis Sayfası
Abdullah (b. Mes'ûd) der ki: 

"Kim bir kahine gelir de onun dediğini tasdik ederse Muhammed'e indirileni inkar etmiş olur. 

İbn Hacer, Metalibul Aleyi Cilt 3 Hn: 2464 (Ebû Dâvud et-Tayâlisî} Bûsîrî der ki: "Hadisi et-Tayâlisî kasen bir isnadla rivayet etmiştir."

Hadis Sayfası
el-Esved b. Hilâl naklediyor:

Abdullah (b. Mes'ud) şöyle dedi: "İyi bilesiniz ki, müneccimler ve falcılar Acem'in kahinleridir; kim bir kahine inanırsa Muhammed'e indirileni inkar etmiş olur."

İbn Hacer, Metalibul Aleyi Cilt 3 Hn: 2465 (Ebû Dâvud et-Tayâlisî ve Ebû Bekir b. EbîŞeybe) Bûsîrî, hakkında herhangi bir değerlendirmede bulunmamıştır.

Hadis Sayfası