Anne Babaya İtaatin Fazileti Kategorisi


İbn Mesud r.a. dedi ki:

Rasülullah (s.a.v.)’e hangi amel daha değerlidir? Diye sordum. Buyurdular ki: “Vaktinde kılınan namazdır.” Sonra hangisi Ey Allah’ın Rasulü! dedim. “Anne ve babaya iyilik etmektir” buyurdu. Sonra hangisi Ey Allah’ın Rasulü! Dedim. “Allah yolunda cihattır” buyurdular. Sonra benimle konuşmayı kesti eğer daha soracak olsaydım cevap vermeye devam edecekti.

Buhari, Mevakit: 5; Tirmizi, Birr ve Sıla 2 Hn: 1898; Ahmed, Müsned Hn: 4301; İbn Ebi Şeybe, Musannef Hn: 25787; Taberani, Mucemül kebir Hn: 98110; henned ibn Siri, Zühd Hn: 983 ve diğerleri. Tirmizi: Ebu Amr eş Şeybani’nin ismi Sad b. İyas’tır. Bu hadis hasen sahihtir. Şeybânî, Şu’be ve pek çok kimse bu hadisi Velid b. Ayzar’dan rivâyet etmişlerdir. Bu hadis aynı zamanda Ebû Amr eş Şeybânî vasıtasıyla İbn Mesud’tan değişik şekillerde rivâyet edilmiştir.

سَأَلْتُ رَسُولَ اللَّهِ فَقُلْتُ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَيُّ الْأَعْمَالِ أَفْضَلُ؟ قَالَ: الصَّلَاةُ لِمِيقَاتِهَا ، قُلْتُ: ثُمَّ مَاذَا يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: بِرُّ الْوَالِدَيْنِ ، قُلْتُ: ثُمَّ مَاذَا يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ، ثُمَّ سَكَتَ عَنِّي رَسُولُ اللَّهِ وَلَوِ اسْتَزَدْتُهُ لَزَادَنِي

Hadis Sayfası