İslam Garib Başladı Garib Olacak Kategorisi


Abdullah b. Mesud r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“İslam garib bir halde başladı ve yine garib bir hale dönecektir. Ne mutlu o gariblere.”

Tirmizi, İman 13 Hn: 2629; İbn Mace, Fiten: 15; Darimi, Rikak: 42 ve diğerleri.ž Bu konuda Sad, İbn Ömer, Cabir, Enes ve Abdullah b. Amr’dan da hadis rivayet edilmiştir. Tirmizi: İbn Mesud rivâyeti olarak bu hadis hasen sahih garibtir. Bu hadisi Hafs b. Gays’ın A’meş’den rivâyetiyle bilmekteyiz. Ebû’l Ahvas’ın ismi: Avf b. Mâlik b. Nadle el Cûşemî’dir. Kendisinden sadece Hafs rivâyet etmiştir.

إِنَّ الْإِسْلَامَ بَدَأَ غَرِيبًا وَسَيَعُودُ غَرِيبًا كَمَا بَدَأَ، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ

Hadis Sayfası
Amr bin Avf r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Yılanın toplanıp deliğine girdiği gibi din de toplanıp hicaz bölgesine çekilecektir. Dağ keçilerinin dağların başında toplandıkları gibi din de yani dini yaşayanlar da Hicaz bölgesinde toplanacaktır. Allah’ın dini yani İslam dini, toplumlar arasında yabancı bir sistem olarak başlamıştır ve ileride tekrar yabancı hale gelecektir. Ne mutlu o gariblere ki insanların bozdukları şeyleri benim sünnetim ve yolumla değiştirip düzelteceklerdir.” Diğer rivayette ise: الَّذِينَ يُحْيُونَ سُنَّتِي وَيُعَلِّمُونَهَا عِبَادَ اللَّهِ Onlar ki sünnetimi ihya ederler ve Allah’ın kullarına öğretirler.” (Taberani, Mucemül Kebir Hn: 13499; Müsnedi Şihab Hn: 1053) Diğer rivayette ise: الَّذِينَ يَصْلُحُونَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ، يَتَمَسَّكُونَ بَعْدِي بِسُنَّتِي “Onlar ki insanlar bozulduğu zaman ıslah edenler ve benden sonra sünnetime sarılanlar.” (Ebu Nuaym, Mucemüs Sahabe Hn: 1212).

Tirmizi, İman 13 Hn: 2630; Ebu Naim, Marifes Sahabe Hn: 5069; İbn Ebi Haysüme, Tarih Hn: 1349 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

إِنَّ الدِّينَ لَيَأْرِزُ إِلَى الْحِجَازِ كَمَا تَأْرِزُ الْحَيَّةُ إِلَى جُحْرِهَا، وَلَيَعْقِلَنَّ الدِّينُ مِنَ الْحِجَازِ مَعْقِلَ الْأُرْوِيَّةِ مِنْ رَأْسِ الْجَبَلِ، إِنَّ الدِّينَ بَدَأَ غَرِيبًا وَيَرْجِعُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ الَّذِينَ يُصْلِحُونَ مَا أَفْسَدَ النَّاسُ مِنْ بَعْدِي مِنْ سُنَّتِي

Hadis Sayfası
Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah şöyle buyurdu:

İslam garib olarak başladı ve başladığı gibi (günün birinde) garib haline dönüşecektir. Ne mutlu o garib (mümin)’lere.”

Müslim, İman: Hn: 147; İbn Mace Fiten 15 Hn: 3986; Ahmed, Müsned Hn: 8849 ve diğerleri. Hadis sahihtir.

بَدَأَ الْإِسْلَامُ غَرِيبًا، وَسَيَعُودُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ

Hadis Sayfası
Enes b. Malik r.a’dan Rasülullah şöyle buyurdu:

"İslam, şüphesiz garip (gibi) başladı ve (günün birinde) tekrar garib (gibi) olacaktır. Ne mutlu o garib (mümin)lere.”

İbn Mace Fiten 15 Hn: 3987 ve diğerleri. Hadis hasendir.

إِنَّ الْإِسْلَامَ بَدَأَ غَرِيبًا وَسَيَعُودُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ

Hadis Sayfası
Salim bin Abdullah b. Ömer r.a. dedi ki: Rasülullah s.a.v.‘i işittim şöyle buyuruyordu:

“İslam garib bir halde başladı ve kıyamet saati yaklaşmadıkça da İslam tekrar garip olarak başa dönmedikçe Gariplere müjdeler olsun. İnsanlar bozulduğu zaman gariplere müjdeler olsun. Sonra insanlar bozulduğu zaman din adına garip kalanlara müjdeler olsun.”

İbn Vazih el-Kurtubi, El-Bid’u ven Neyhi Hn: 173.

بَدَأَ الإِسْلامُ غَرِيبًا، وَلا تَقُومُ السَّاعَةُ حَتَّى يَكُونَ غَرِيبًا كَمَا بَدَأَ فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ حِينَ يَفْسُدُ النَّاسُ، ثُمَّ طُوبَى لِلْغُرَبَاءِ حِينَ يَفْسُدُ النَّاسُ

Hadis Sayfası
İmam Mücahid rivayet ettiğine göre Rasülullah şöyle buyurmuş:

“İslam garib bir halde başladı ve yine garib bir hale dönecektir. Kıyamet saatinin hemen önünde (yaşayacak) olacak. Gariblere müjdeler olsun“(Bu gariplik)”

Nuaym bin Hammad, Fiten Hn: 507.

إِنَّ الإِسْلامَ بَدَأَ غَرِيبًا وَسَيَعُودُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ بَيْنَ يَدَيِ السَّاعَةِ

Hadis Sayfası
İbn Abbas r.a’dan rivayet edildiğine göre Rasülullah şöyle buyurmuş:

“İslam garib başladı. Ve (günün birinde) tekrar başladığı gibi garib olacak, gariplere müjdeler olsun. Şüphesiz ki gece karanlığı gibi arkası görülmeyen karanlık fitneler olacak. İşte o zaman kişi mümin olarak akşamlayacak kafir olarak sabahlayacak ve sabah mümin olacak akşama kafir olacak kabileler (guruplar, fırkalar, topluluklar) dinlerini dünyalık karşılığı satacaklar.”

Taberani, Mucemül Evsat Hn: 5806; Abdullah Ensari, Zemmül kelam ve Ehlihi Hn: 53.

إِنَّ الإِسْلامَ بَدَأَ غَرِيبًا، وَسَيَعُودُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ، وَإِنَّ بَيْنَ يَدَيِ السَّاعَةِ فِتَنًا كَقِطَعِ اللَّيْلِ الْمُظْلِمِ، يُمْسِي الرَّجُلُ فِيهَا مُؤْمِنًا، وَيُصْبِحُ كَافِرًا، وَيُصْبِحُ مُؤْمِنًا، وَيُمْسِي كَافِرًا، يَبِيعُ أَقْوَامٌ دِينَهُمْ بِعَرَضٍ مِنَ الدُّنْيَا

Hadis Sayfası
Bekir bin Amir el-Meafiri dedi ki: Rasülullah şöyle buyurdu:

“Gariplere müjdeler olsun. Onlar ki insanlar terk ettikleri halde Allah'ın kitabına sıkıca tutunup bağlı kalanlar sünnet üzere amel edenler.”

İbn Vadih, Elbedeu Hn: 171.

طُوبَى لِلْغُرَبَاءِ، الَّذِينَ يُمْسِكُونَ بِكِتَابِ اللَّهِ حِينَ يُتْرَكُ، وَيَعمَلُونَ بِالسُّنَّةِ حِينَ تُطْفَأُ

Hadis Sayfası
Ebu Hüreyre r.a’dan rivayet edildiğine göre Nebi şöyle buyurmuş: Muhakkak ki İslâm garib başladı ve garip olarak başa dönecek. Gariplere müjdeler olsun.

“Ogün sünnetime sarılan kimse avuç içerisinde ateş tutan kimse gibi olacaktır.”

Eslem bin Selh Rezzzaz Hn: 383.

الْمُتَمَسِّكُ يَوْمَئِذٍ بِسُنَّتِي كَالْقَابِضِ عَلَى الْجَمْرِ

Hadis Sayfası
İbn Ömer anlatmaktadır: Bir gün Allah Resulü Mescide çıktı selâm verdikten sonra:

“Dikkat edin. Muhakkak ki İslam garip başladı. Kıyamet günü garip/ere ne mutlu!” buyurdu. “Garipler kimlerdir, ya Resulallah?” diye sorulunca da “İnsanlar bozulduğu zaman salih/dürüst kalanlar buyurdu.

Ebu Yala, Müsned Hn: İbn Hacer, Metalibul Aliye Hn: 3112. İsnadı Zayıftır.

أَلَا إِنَّ الْإِسْلَامَ بَدَأَ غَرِيبًا وَسَيَعُودُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ "، قِيلَ لَهُ: وَمَنِ الْغُرَبَاءُ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ : الَّذِينَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ صَلَحُوا

Hadis Sayfası
Selh b. Sadi r.a. dedi ki: Rasülullah şöyle buyurdu:

“İslam garip bir halde başladı ve yine garip bir hale dönecektir. Denildi ki: Garipler kimlerdir? Buyurdu ki: “Onlar ki insanlar bozulduğu zaman ıslah edenler.”

Taberani, Mucemül Evsat Hn: 3056 ve Mucemül Kebir Hn: 5867; Kudai, Müsnedi, Şihab Hn: 1055 ve diğerleri.

إِنَّ الإِسْلامَ بَدَأَ غَرِيبًا، وَسَيَعُودُ غَرِيبًا كَمَا بَدَأَ، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ، قِيلَ: وَمَنِ الْغُرَبَاءُ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: الَّذِينَ يَصْلُحُونَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ

Hadis Sayfası
Cabir b. Abdullah r.a’dan rivayet edildiğine göre Rasülullah şöyle buyurmuş:

“İslam garip bir halde başladı ve yine garip bir hale dönecektir. Ne mutlu o gariplere. Denildi ki: Garipler kimlerdir? Buyurdu ki: Bozuldukları zaman insanları ıslah eden düzeltenlerdir.”

Taberani, Mucemül Evsat Hn: 4915, 8716 ve 8977 ve diğerleri.

جَابِرَ بْنَ عَبْدِ اللَّهِ يَقُولُ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ : إِنَّ الإِسْلامَ بَدَأَ غَرِيبًا، وَسَيَعُودُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ ". قَالَ: وَمَنْ هُمْ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: " الَّذِينَ يَصْلُحُونَ حِينَ يَفْسَدُ النَّاسُ

Hadis Sayfası
Abdullah (b. Mesud) r.a.’den rivayet edildiğine göre; Rasülullah şöyle buyurmuş:

“İslam garip başladı. Kıyamet günü garip/ere ne mutlu!" buyurdu. "Garipler kimlerdir, ya Resulallah?" diye sorulunca da “İnsanlar bozulduğu zaman ıslah edenler düzeltenlerdir buyurdu.”

Eddani, Süneni Varid fil Fiten Hn: 288.

إِنَّ الإِسْلامَ بَدَأَ غَرِيبًا، وَسَيَعُودُ غَرِيبًا كَمَا بَدَأَ، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ، قِيلَ: مَنْ هُمْ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: الَّذِينَ يَصْلُحُونَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ

Hadis Sayfası
Abdullah b. Amr Bin el As r.a. hadisi; “Bizler bir gün Rasülullah ’in yanındaydık. Buyurdu ki; “Gariplere müjdeler olsun." Denildi ki; "Garipler kimlerdir?" Şöyle buyurdu;

“Kötü insanlar içindeki salih insanlardır. Onlara isyan edenler, itaat edenlerden fazladır.”

Ahmed, Müsned Hn: 6612; İthaful Muhrah Hn: 11693.

أُنَاسٌ صَالِحُونَ، فِي أُنَاسِ سُوءٍ كَثِيرٍ، مَنْ يَعْصِيهِمْ أَكْثَرُ مِمَّنْ يُطِيعُهُمْ

Hadis Sayfası
Ebu Hüreyre r.a’dan Nebi şöyle buyurdu:

“Dünyada dört şey gariptir; Zalimin hıfzındaki Kuran, bir yerde bulunup da içinde namaz kılınmayan cami, evde bulunup okunmayan Mushaf ve kötü kişiler arasında bulunan salih insan.”

Muhammed bin ali bin Tolun, el-Ehadisil meanatil Hafizil Ulema Hn: 29; Semarkandi, Tenbihül Gafilin bi Ehadisi Seyyidil Enbiyai vel Mürselin sayfa 104.

يَكُونُ الْغُرَبَاءُ فِي الدُّنْيَا أَرْبَعَةً: قُرْآنٌ فِي جَوْفِ ظَالِمٍ، أَوْ مَسْجِدٌ فِي نَادِي قَوْمٍ لا يُصَلُّونَ فِيهِ، وَمُصْحَفٌ فِي بَيْتٍ لا يُقْرَأُ فِيهِ، وَرَجُلٌ صَالِحٌ مَعَ قَوْمِ سُوء

Hadis Sayfası