Hadis Detayları


Ebu Ğâlib anlatıyor:

Abdulmelik (b. Mervan) zamanında Şam' daydım. Haricilerin (kesik) başlan getirilip sopaların üzerinde
asıldı. Ben, içlerinde tanıdığım kimse var mı diye bakmaya geldiğimde, Ebu Umame'nin orada olduğunu gördüm. Ebu Umame'ye yaklaşıp sopalar(ın ucundaki başlar)a baktım. Ebu Umame, üç defa:
"Cehennem köpekleri" dedi ve şöyle devam etti: "Göğün altındaki en şerli maktuller bunlar! Bunların öldürmüş oldukları ise göğün altındaki en hayırlı ölülerdir." Bunu da üç defa söyledi ve ağlamaklı oldu. Ben:
"Ey Ebü Umame! Neden ağlıyorsun? Bunlar bizim dinimizdendi" dedim ve kıyamet günü varacakları yeri zikredip şöyle dedim:
"Bunu kendi görüşün olarak mı söylüyorsun; yoksa Resulullah'tan (sallallahualeyhivescllem)mı duydun?" Ebu Umame şu karşılığı verdi: "Bunu Hz. Peygamber' den bir, iki, üç, .. .işitmeseydim" -yediye
kadar saydı- söylemezdim. Ali-İmran Suresindeki şu ayeti okumuyor musun: "Nice yüzlerin ağardığı, nice yüzlerin de karardığı günü (düşünün.) imdi, yüzleri kararanlara: lnanmanızdan sonra kafir mi
oldunuz? Öyle ise inkar etmiş olmanız yüzünden tadın azabıl (denilir). Yüzleri ağaranlat ise Allah'ın rahmetindedirler. Onlar orada temellidirler." (Al-i İmran Sur. 106-107)
Ebü Umame şöyle devam etti: Resullullah (sallallahualeyhivesellen) buyurdu
ki: "Yahudiler yetmiş bir fırkaya aynldılar. Onlardan yetmişi Cehenneme, biri Cennete girecektir. Hıristiyanlar yetmiş iki fırkaya aynldılar. Bunlardan yetmiş bir fırka Cehenneme, biri Cennete girecektir. Bu ümmet ise yetmiş üç fırkaya aynlacaktır. Bunlardan yetmiş iki fırka Cehenneme bir fırka ise Cennete girecektir." Biz: "Bunların özelliklerini bize anlat" dediğimizde:
"Çoğunluğun olduğu fırkadır" buyurdu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 10 Hn: 10436. Hadisi Taberâni rivayet etmiş olup ravileri, güvenilir kimselerdir. Hadisi Taberâni el-Mu'cemu'l-keblr (no. 8051) ile el-Mu'cemu's-sağir'de (no. 33) ve kısa metinle Ahmed (5/250-269) rivayet etmiştir. Hadiste geçen -Meme sahibi- anlamına gelen bu lakab, Nehrevan savaşında Hz. Ali'ye karşı savaşan Harici grubu içinde bulunan kolunun birinde belli bir fiziksel noksanlık bulunan kişiye aittir. Kimilerince bu şahsın, vaktiyle Asr-ı Seadet'te ganimet taksimi sırasında Hz. Peygamber'i adaletsiz olmakla suçlayan Temim kabilesinden bir kişi olduğu söylenmiştir.

كُنْتُ فِي مَسْجِدِ دِمَشْقَ فَجَاءُوا بِسَبْعِينَ رَأْسًا مِنْ رُءُوسِ الْحَرُورِيَّةِ فَنُصِبَتْ عَلَى دُرْجِ الْمَسْجِدِ، فَجَاءَ أَبُو أُمَامَةَ فَنَظَرَ إِلَيْهِمْ، فَقَالَ: كِلَابُ جَهَنَّمَ، شَرُّ قَتْلَى قُتِلُوا تَحْتَ ظِلِّ السَّمَاءِ، وَمَنْ قَتَلُوا خَيْرُ قَتْلَى تَحْتَ ظِلِّ السَّمَاءِ، وَبَكَى فَنَظَرَ إِلَيَّ، وَقَالَ: يَا أَبَا غَالِبٍ، إِنَّكَ مِنْ بَلَدِ هَؤُلَاءِ؟ قُلْتُ: نَعَمْ، قَالَ: أَعَاذَكَ قَالَ: أَظُنُّهُ قَالَ: اللَّهُ مِنْهُمْ قَالَ: تَقْرَأُ آلَ عِمْرَانَ؟ قُلْتُ: نَعَمْ، قَالَ:ف مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِق قَالَ:ف يَوْمَ تَبْيَضُّ وُجُوهٌ وَتَسْوَدُّ وُجُوهٌ فَأَمَّا الَّذِينَ اسْوَدَّتْ وُجُوهُهُمْ أَكَفَرْتُمْ بَعْدَ إِيمَانِكُمْ فَذُوقُوا الْعَذَابَ بِمَا كُنْتُمْ تَكْفُرُونَق قُلْتُ: يَا أَبَا أُمَامَةَ، إِنِّي رَأَيْتُكَ تُهْرِيقُ عَبْرَتَكَ؟ قَالَ: نَعَمْ، رَحْمَةً لَهُمْ، إِنَّهُمْ كَانُوا مِنْ أَهْلِ الْإِسْلَامِ، قَالَ: " افْتَرَقَتْ بَنُو إِسْرَائِيلَ عَلَى وَاحِدَةٍ وَسَبْعِينَ فِرْقَةً، وَتَزِيدُ هَذِهِ الْأُمَّةُ فِرْقَةً وَاحِدَةً، كُلُّهَا فِي النَّارِ إِلَّا السَّوَادَ الْأَعْظَمَ، عَلَيْهِمْ مَا حُمِّلُوا وَعَلَيْكُمْ مَا حُمِّلْتُمْ، وَإِنْ تُطِيعُوهُ تَهْتَدُوا، وَمَا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ، السَّمْعُ وَالطَّاعَةُ خَيْرٌ مِنَ الْفُرْقَةِ وَالْمَعْصِيَةِ "، فَقَالَ لَهُ رَجُلٌ: يَا أَبَا أُمَامَةَ، أَمِنْ رَأْيِكَ تَقُولُ، أَمْ شَيْءٍ سَمِعْتَهُ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ قَالَ: إِنِّي إِذًا لَجَرِيءٌ، قَالَ: بَلْ سَمِعْتُهُ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ غَيْرَ مَرَّةٍ وَلَا مَرَّتَيْنِ حَتَّى ذَكَرَ سَبْعًا

Hadis Sayfası