Hadis Detayları


Amr bin Avf r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Yılanın toplanıp deliğine girdiği gibi din de toplanıp hicaz bölgesine çekilecektir. Dağ keçilerinin dağların başında toplandıkları gibi din de yani dini yaşayanlar da Hicaz bölgesinde toplanacaktır. Allah’ın dini yani İslam dini, toplumlar arasında yabancı bir sistem olarak başlamıştır ve ileride tekrar yabancı hale gelecektir. Ne mutlu o gariblere ki insanların bozdukları şeyleri benim sünnetim ve yolumla değiştirip düzelteceklerdir.” Diğer rivayette ise: الَّذِينَ يُحْيُونَ سُنَّتِي وَيُعَلِّمُونَهَا عِبَادَ اللَّهِ Onlar ki sünnetimi ihya ederler ve Allah’ın kullarına öğretirler.” (Taberani, Mucemül Kebir Hn: 13499; Müsnedi Şihab Hn: 1053) Diğer rivayette ise: الَّذِينَ يَصْلُحُونَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ، يَتَمَسَّكُونَ بَعْدِي بِسُنَّتِي “Onlar ki insanlar bozulduğu zaman ıslah edenler ve benden sonra sünnetime sarılanlar.” (Ebu Nuaym, Mucemüs Sahabe Hn: 1212).

Tirmizi, İman 13 Hn: 2630; Ebu Naim, Marifes Sahabe Hn: 5069; İbn Ebi Haysüme, Tarih Hn: 1349 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

إِنَّ الدِّينَ لَيَأْرِزُ إِلَى الْحِجَازِ كَمَا تَأْرِزُ الْحَيَّةُ إِلَى جُحْرِهَا، وَلَيَعْقِلَنَّ الدِّينُ مِنَ الْحِجَازِ مَعْقِلَ الْأُرْوِيَّةِ مِنْ رَأْسِ الْجَبَلِ، إِنَّ الدِّينَ بَدَأَ غَرِيبًا وَيَرْجِعُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ الَّذِينَ يُصْلِحُونَ مَا أَفْسَدَ النَّاسُ مِنْ بَعْدِي مِنْ سُنَّتِي

Hadis Sayfası