Hakkımızda

Hadis merkezi sitesi çok uzun yıllardır hadis araştırmacılığı yapan yazar Osman Atak tarafından hadis ilmine gönül vermiş çok kıymetli gönüllü hocalarımızın pek değerli katkılarıyla Allah rızasına ulaşma gayesi ile peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin tüm hadislerini internet sitesi üzerinden bütün insanlığa ulaştırmak için kurulmuştur. Çalışmalarımız gönüllülük esasına dayanarak devam etmektedir. Bendeniz Osman Atak rızkımı başka bir meslek dalında çalışıp kazanmaktayım bu nedenle hadislerin Arapçasını ancak boş vakitlerimde ekleyebildiğim için hadislerin Arapça kısmını ekleme işlemi yavaş ilerlemektedir. İnşallah siz muhterem Peygamber ve hadis sevdalısı kardeşlerimizin katkılarıyla yavaş ilerleyen noktaları hızlandırıp hadislere çok daha hızlı ve kolay ulaşımı sağlamış olacağız. Bu çalışmaya gönüllü olarak büyük katkıda bulunan bütün hocalarımızdan Allah razı olsun, peygamber efendimize komşu olsunlar diye dua ediyor katkılarının devamını diliyorum.

 

Bu Çalışmadaki hedefimiz:

  1. İsteyen herkesin istediği her hadise veya istediği konudaki tüm hadislere Arapça ve Türkçe tercümeleri ile birlikte sadece ve sadece bir tıkla saniyeler içinde ulaşmasını sağlamak.

  2. Hadisle ilgili tüm teknik bilgileri, hadisin geçtiği tüm kaynak ve kaynaklardaki konu, bab ve hadis No esas alınarak kaynağa eklenmiştir. Böylece sitemizdeki hadislerin kaynağı muhterem okuyucuları kaynak arama sıkıntısından kurtaracaktır.

  3. Başta hadislerin sıhhat derecesi olmak üzere her hadisle ilgili her türlü bilgi hadisin kaynağında yer alacağı için bu konulardaki tartışmalar da son bulacaktır.

  4. Hangi hadisle hangi fakihler ve mezhep imamlarının amel ettikleri de bildirilerek böylece bu konudaki tartışmalar da son bulacaktır.

  5. Hadislerin doğru anlaşılması için gerekli görüldüğü yerlerde açıklama ve şerhleri düşülmektedir.

     

    Bu çalışma başta ilahiyat fakülteleri ve imam hatipler, medreseler olmak üzere tüm İslami eğitimle meşgul olan eğitim kurumları kadroları özellikle öğrencileri olmak üzere, hatiplik, vaizlik, müftülük, imamlık yapan, sohbet eden, okumayı seven hadis araştırması ve incelemesi yapan, doktora çalışması yürüten, tefsir çalışmaları başta olmak üzeri hemen dini her konu ve sahada herkese çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Gayret bizden Başarı Allah’tandır. İnşallah bu çalışma nihai hedefine ulaştığında sadece Türkiye de değil başta İslam alemi olmak üzere tüm insanlığa büyük hizmet sunulmuş olacak. Programın ikinci aşaması hadisleri dünyada ençok kullanılan dillere tercümesi yaptırılarak hizmete sunulmasıdır.