Cennet Konusu


Ebu Hüreyre (r.a.)’dan: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Müslümanlardan her kimin üç çocuğu ergenlik çağına ulaşmadan ölürse o kimse Cehenneme girmez ancak Allah’ın yemini yerini bulacak kadar ateş ona dokunmuş olur. (Yani 19 Meryem: 71 ayeti gereği)

Tirmizi, Cenaiz: 64 Hn: 1060; Buhari, Cenaiz: 6; Müslim, Birr ve Sıla: 47 ve diğerleri. Tirmîzî: Bu konuda Ömer, Muaz, Kab b. Malik, Utbe b. Abd, Ümmü Süleym, Cabir, Enes, Ebu Zerr, İbn Mesud, Ebu Salebe el Eşcai, İbn Abbas, Ukbe b. Amir, Ebu Said, Kurre b. İyas el Müzeni’den de hadis rivâyet edilmiştir. Ebu Salebe’nin Rasûlullah (s.a.v.)’den tek bir hadisi vardır. O’da bu konudaki hadistir. Ebu Salebe El Huşeni denilen kimse değildir. Tirmîzî: Ebu Hüreyre hadisi hasen sahihtir.

لاَ يَمُوتُ لأَحَدٍ مِنَ الْمُسْلِمِينَ ثَلاَثَةٌ مِنَ الوَلَدِ فَتَمَسَّهُ النَّارُ إِلاَّ تَحِلَّةَ القَسَمِ

Hadis Sayfası
Abdullah b. Mesud (r.a.)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Her kimin ergenlik çağına ulaşmadan üç çocuğu kendisinden önce vefat ederse onlar Cehennem ateşine karşı ana-babaları için sağlam bir kale oluştururlar.”
Ebu Zerr: “Ben iki çocuk gönderdim” durumum nedir? Deyince Rasulullah (s.a.v.), “İki çocukta aynı şekildedir” buyurdular. Kuran okuyanların önderlerinden Übey b. Kab: “Ben bir çocuk gönderdim” deyince; Rasulullah (s.a.v.): “Bir de olur fakat bu karşılık ilk anda gösterilen sabır karşılığıdır” buyurdular.

Tirmizi, Cenaiz: 64 Hn: 1061; İbn Mace, Cenaiz: 57; Müslim, Bir ve Sıla: 47 ve diğerleri. Tirmîzî: Bu hadis garibtir. Çünkü Ebû Ubeyde babası (Abdullah b. Mesud)'ndan hadis işitmemiştir. Senedinde tabiinin düştüğü hadis.

مَنْ قَدَّمَ ثَلاَثَةً لَمْ يَبْلُغُوا الحُلُمَ كَانُوا لَهُ حِصْنًا حَصِينًا مِنَ النَّارِ. قَالَ أَبُو ذَرٍّ: قَدَّمْتُ اثْنَيْنِ، قَالَ: وَاثْنَيْنِ، فَقَالَ أُبَيُّ بْنُ كَعْبٍ سَيِّدُ القُرَّاءِ: قَدَّمْتُ وَاحِدًا، قَالَ: وَوَاحِدًا، وَلَكِنْ إِنَّمَا ذَاكَ عِنْدَ الصَّدْمَةِ الأُولَى

Hadis Sayfası
Velid b. Hanefiyye rahimullah dedi ki: İbn Abbas (r.a.)’den bize rivayet etti ki kendisi Rasûlullah (s.a.v.)’den şöyle işitmiştir:

“Ümmetimden ergenlik çağına ulaşmadan iki vefat eden çocuğu olan kimseyi Allah o iki çocuk sebebiyle Cennete koyacaktır. Bunun üzerine Aişe (r.anha), ümmetinden aynı durumda bir çocuğu olan kimse ne olacak? Deyince “Ey başarılı ve zeki kadın, bir çocuğu aynı durumda olan da aynı şekildedir” buyurdular. Aişe: “Ya hiç çocuk göndermeyen kimsenin durumu ne olacak? Deyince ümmetimin önde gideni ve şefaat verilecek ve şefaat edecek olanı ben olacağım. Ümmetimin benden daha büyük kayıpları olmayacaktır.

Tirmizi, Cenaiz: 64 Hn: 1062; İbn Mace, Cenaiz: 57; Müslim, Bir ve Sıla: 47 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen garibtir. Bu hadisi sadece Abdi Rabbih b. Barik’in rivâyetiyle bilmekteyiz. Pek çok hadisçiler ondan hadis rivâyet etmişlerdir. Ahmed b. Saîd el Murabıtî, Habban b. Hilâl vasıtasıyla Abdi Rabbih b. Barik’den bu hadisin bir benzerini bize rivâyet etmiştir. Simak b. Velid, Ebû Zümeyl el Hanefî’dir.

مَنْ كَانَ لَهُ فَرَطَانِ مِنْ أُمَّتِي أَدْخَلَهُ اللَّهُ بِهِمَا الجَنَّةَ، فَقَالَتْ عَائِشَةُ: فَمَنْ كَانَ لَهُ فَرَطٌ مِنْ أُمَّتِكَ؟ قَالَ: وَمَنْ كَانَ لَهُ فَرَطٌ يَا مُوَفَّقَةُ، قَالَتْ: فَمَنْ لَمْ يَكُنْ لَهُ فَرَطٌ مِنْ أُمَّتِكَ؟ قَالَ: فَأَنَا فَرَطُ أُمَّتِي لَنْ يُصَابُوا بِمِثْلِي

Hadis Sayfası