Sahabe‘nin Fazilet Konusu


Selma r.anha’dan rivâyet edilmiştir, dedi ki: 

Ümmü Selma’nın yanına girdim ağlıyordu. Neden ağlıyorsun diye sordum. Şöyle dedi: Rasulullah s.a.v.’i rüyada gördüm saçı ve sakalı topraklı idi. Sana ne oldu Ey Allah’ın Rasulü dedim? Buyurdu ki: “Az önce Hüseyin’in öldürülüşüne şahid oldum.”

Tirmizi, Menakıb: 31 Hn: 3771; Tirmizî rivâyet etmiştir.  Tirmizî: Bu hadis garibtir.

دَخَلْتُ عَلَى أُمِّ سَلَمَةَ وَهِيَ تَبْكِي، فَقُلْتُ: مَا يُبْكِيكِ؟ قَالَتْ: رَأَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ تَعْنِي فِي الْمَنَامِ، وَعَلَى رَأْسِهِ وَلِحْيَتِهِ التُّرَابُ، فَقُلْتُ: مَا لَكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟ قَالَ: " شَهِدْتُ قَتْلَ الْحُسَيْنِ آنِفًا

Hadis Sayfası
 Aişe r.anh dedi ki: :

Hekes Peygamber s.a.v’e gönderecekleri hediyeler için, Rasulullah s.a.v.’in onun yanında olacağı günü kollamakta idi. Bu yüzden ortaklarım kumalarım Ümmü Seleme’nin yanında toplandılar ve: “Ey Ümmü Seleme! Herkes hediyeleri için Âişe’nin gününü gözetlemektedirler. Âişe’nin işlediği gibi bizde hayır işlemekteyiz. Peygamber s.a.v’e söyle hangi hanımının yanında olursa olsun kendisine hediye gönderebileceklerini emretsin” dediler. Ümmü Seleme bunu açıkladı fakat Rasulullah s.a.v., buna iltifat etmedi. Sonra Rasulullah s.a.v.’in nöbet sırası Ümmü Seleme’ye geldiğinde aynı sözü yine tekrarladı ve: “Ey Allah’ın Rasulü! Ortaklarım  Kumalarım herkesin hediyeleri için Âişe’nin gününü gözlediklerini söylediler, Müslümanlara emret nerede olursan hediyelerini oraya göndersinler… ” Üçüncü nöbeti gelince Ümmü Seleme yine aynı şeyleri Rasulullah s.a.v.’e söyledi. Bunun üzerine Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Ey Ümmü Seleme! Âişe hakkında beni üzme! Gerçek şu ki Âişe’den başka siz hanımlarımdan herhangi birinizin yanında iken bana vahiy inmemiştir.”

Tirmizi, Menakıb: 63 Hn: 3879; Buhârî, Hibe: 27; Müslim, Fedail: 17 Tirmizî: Bu hadis hasen garibtir. Bazıları bu hadisi Hammad b. Zeyd’den, Hişâm b. Urve’den ve babasından rivâyet etmişlerdir. Hişâm b. Urve de bu hadisi, Avf b. Hâris’den, Rümeyse’den ve Ümmü Seleme’den buradakinin az bir kısmı olarak rivâyet etmiştir. Bu hadis Hişâm b. Urve’den muhtelif şekillerde rivâyet edilen bir hadistir. Süleyman b. Bilâl’da, Hişâm b. Urve’den, babasından, Âişe’den, Hammad b. Zeyd’in hadisine benzer şekilde bu hadisi bize aktarmıştır.

كَانَ النَّاسُ يَتَحَرَّوْنَ بِهَدَايَاهُمْ يَوْمَ عَائِشَةَ، قَالَتْ: فَاجْتَمَعَ صَوَاحِبَاتِي إِلَى أُمِّ سَلَمَةَ، فَقُلْنَ: يَا أُمَّ سَلَمَةَ إِنَّ النَّاسَ يَتَحَرَّوْنَ بِهَدَايَاهُمْ يَوْمَ عَائِشَةَ، وَإِنَّا نُرِيدُ الْخَيْرَ كَمَا تُرِيدُ عَائِشَةُ فَقُولِي لِرَسُولِ اللَّهِ يَأْمُرِ النَّاسَ يُهْدُونَ إِلَيْهِ أَيْنَمَا كَانَ، فَذَكَرَتْ ذَلِكَ أُمُّ سَلَمَةَ، فَأَعْرَضَ عَنْهَا ثُمَّ عَادَ إِلَيْهَا، فَأَعَادَتِ الْكَلَامَ، فَقَالَتْ: يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّ صَوَاحِبَاتِي قَدْ ذَكَرْنَ أَنَّ النَّاسَ يَتَحَرَّوْنَ بِهَدَايَاهُمْ يَوْمَ عَائِشَةَ، فَأْمُرِ النَّاسَ يُهْدُونَ أَيْنَمَا كُنْتَ، فَلَمَّا كَانَتِ الثَّالِثَةُ قَالَتْ ذَلِكَ، قَالَ: " يَا أُمَّ سَلَمَةَ لَا تُؤْذِينِي فِي عَائِشَةَ، فَإِنَّهُ مَا أُنْزِلَ عَلَيَّ الْوَحْيُ وَأَنَا فِي لِحَافِ امْرَأَةٍ مِنْكُنَّ غَيْرِهَا

Hadis Sayfası
CAbir b. Abdillah, Resulullah'ın (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurduğunu nakleder:

"Size sabah bir tabak, akşam başka bir tabak yemek gelseydi haliniz nasıl olurdu?" Sahabe: "Ya Resülallah! O zaman hayır üzere olurduk" deyince Resülullah (sallallahu aleyhi vesellem): "Bilakis; siz bu gün hayır üzeresiniz" buyurdu.

Heysemi, Mecmauz Zevahid Cilt 17 Hn 17747 Ebu Ya'la rivayet etti. Ravilerden tanımadıklarım vardır.Ebu Ya'la (2043) rivayet etti. Ravilerden, el-C'ızi, Mu'emmel ve Abdullah el-ömeri zayıftır. Rabi'a b. Ata meçhuldür.

Hadis Sayfası