Rüya Konusu


Ebu Said el Hudri (r.a) dedi ki: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Ben uykuda iken rüyamda bana insanlar arz olundu; kiminin gömlekleri göğüslerine kadar kimileri de daha kısa gömlekliydi. Ömer b. Hattab ta bana gösterildi onun da bir gömleği vardı, o gömleğini yerde sürüklüyordu.” Ey Allah’ın Rasulü! Bunu neye yorumladın” diye sordum. Rasulullah (s.a.v)’de: “Din” diye yorumladım buyurdu.

Tirmizî, Rüya: 10; Darimi, Rüya: 13; Nesai, İman 18 Hn: 5011 ve diğerleri.

بَيْنَا أَنَا نَائِمٌ رَأَيْتُ النَّاسَ يُعْرَضُونَ عَلَيَّ وَعَلَيْهِمْ قُمُصٌ، مِنْهَا مَا يَبْلُغُ الثُّدِيَّ، وَمِنْهَا مَا يَبْلُغُ دُونَ ذَلِكَ، وَعُرِضَ عَلَيَّ عُمَرُ بْنُ الْخَطَّابِ، وَعَلَيْهِ قَمِيصٌ يَجُرُّهُ "، قَالَ: فَمَاذَا أَوَّلْتَ ذَلِكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ؟، قَالَ: " الدِّين

Hadis Sayfası
Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Kıyamet zamanı yaklaşınca Müminlerin rüyası; hiç yalan çıkmayacaktır. Rüyası en doğru olanlar sözü en doğru olanlardır. Müslümanın rüyası peygamberliğin kırk altıda biridir. Rüya üç çeşittir; Salih rüya ki: Allah’tan kuluna bir müjdedir. Şeytanın üzüntü vermesi şeklindeki kabuslu rüya ve insanın günlük yaşantısına zihnini meşgul eden şeylerden kaynaklanan rüya, sizden biriniz hoşlanmadığı bir rüya görürse kalksın, sol tarafına tükürsün ve o rüyayı insanlara anlatmasın.” Rasulullah (s.a.v.), şöyle devam etti: “Rüyada ayaklara vurulan zinciri severim boyunlara geçirilen zincirden hoşlanmam.” Ayaklara vurulan zincir; dinde sebat anlamına gelir.

Buhari, Tabir: 3; Müslim, Rüya: 1; Tirmizi, Rüya 1 Hn: 2270 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

إِذَا اقْتَرَبَ الزَّمَانُ لَمْ تَكَدْ رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ تَكْذِبُ وَأَصْدَقُهُمْ رُؤْيَا أَصْدَقُهُمْ حَدِيثًا، وَرُؤْيَا الْمُسْلِمِ جُزْءٌ مِنْ سِتَّةٍ وَأَرْبَعِينَ جُزْءًا مِنَ النُّبُوَّةِ، وَالرُّؤْيَا ثَلَاثٌ: فَالرُّؤْيَا الصَّالِحَةُ بُشْرَى مِنَ اللَّهِ، وَالرُّؤْيَا مِنْ تَحْزِينِ الشَّيْطَانِ، وَالرُّؤْيَا مِمَّا يُحَدِّثُ بِهَا الرَّجُلُ نَفْسَهُ، فَإِذَا رَأَى أَحَدُكُمْ مَا يَكْرَهُ فَلْيَقُمْ فَلْيَتْفُلْ وَلَا يُحَدِّثْ بِهَا النَّاسَ، قَالَ: وَأُحِبُّ الْقَيْدَ فِي النَّوْمِ وَأَكْرَهُ الْغُلَّ، الْقَيْدُ ثَبَاتٌ فِي الدِّينِ

Hadis Sayfası
Ubade bin Samit r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Müminin rüyası peygamberliğin kırkaltıda biridir.”

Buhari, Tabir: 3; Müslim, Rüya: 1; Tirmizi, Rüya 1 Hn: 2271 ve diğerleri.ž Tirmizi: Bu konuda Ebu Hüreyre, Ebu Rezin, Ukayli, Ebu Said Hudri, Abdullah bin Amr, Avf b. Malik, İbn Ömer ve Enes’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Ubade hadisi sahihtir.

رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ جُزْءٌ مِنْ سِتَّةٍ وَأَرْبَعِينَ جُزْءًا مِنَ النُّبُوَّةِ

Hadis Sayfası
Enes bin Malik r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

Risalet ve Nübüvvet sona ermiştir. Benden sonra ne Rasul nede Nebi gelmeyecektir. Bu haber Müslümanlara zor gelince Rasulullah (s.a.v.): Fakat sevindirici müjdeleyici şeyler vardır buyurdu. Ashab: Ey Allah’ın Rasulü bu sevindirici şeyler nelerdir? Deyince Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Müslümanın rüyasıdır ve rüya peygamberliğin bir parçasıdır.”

Buhari, Tabir: 4; Tirmizi, Rüya 2 Hn: 2272 ve diğerleri. žTirmiz: Bu konuda Ebu Hüreyre, Huzeyfe bin Esid, İbn Abbas, Ümmü Kürz ve Ebu Üseyd’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Bu hadis; Muhtar b. Fülfül’ün rivâyeti olarak hasen sahih garibtir.

إِنَّ الرِّسَالَةَ وَالنُّبُوَّةَ قَدِ انْقَطَعَتْ، فَلَا رَسُولَ بَعْدِي وَلَا نَبِيَّ "، قَالَ: فَشَقَّ ذَلِكَ عَلَى النَّاسِ، فَقَالَ: " لَكِنْ الْمُبَشِّرَاتُ "، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، وَمَا الْمُبَشِّرَاتُ؟ قَالَ: " رُؤْيَا الْمُسْلِمِ، وَهِيَ جُزْءٌ مِنْ أَجْزَاءِ النُّبُوَّةِ

Hadis Sayfası
Ata bin Yesar rahimullah, Mısırlı bir adamın şöyle söylediğini rivâyet etmektedir: “Ebud Derda’ya “Dünya hayatında onlara müjdeler vardır. (Yunus: 64) ayetinin

"O Müslümanın gördüğü salih rüya veya müslümana görülen iyi görülen iyi rüyadır.”

Malik, Muvatta, Rüya: 1 (Yahya bin Yahya rivayeti); Tirmizi, Rüya 3 Hn: 2273 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Ubade b. Samit’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis hasendir.

هِيَ الرُّؤْيَا الصَّالِحَةُ يَرَاهَا الْمُسْلِمُ أَوْ تُرَى لَهُ

Hadis Sayfası
Ebu Said (Hudri) r.a. dedi ki: Nebi sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

Rüyaların en doğrusu seher vakitlerinde görülen rüyalardır.”

Tirmizi, Rüya 3 Hn: 2274; Darimi, Rüya: 8ve diğerleri.

أَصْدَقُ الرُّؤْيَا بِالْأَسْحَارِ

Hadis Sayfası
Ubade bin Samit r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem'e dünya hayatında onlar için müjdeler vardır. (Yunus: 64) ayetini sordum. Buyurdu ki:

“O müjde; Müminin gördüğü veya ona görünen iyi rüyadır.”

Buhari, Tabir: 5; Tirmizi, Rüya 3 Hn: 2275; Darimi, Rüya: 1 ve diğerleri. Tirmizi: Harb kendi rivâyetinde: Yahya b. ebî Kesîr bize anlattı demektedir. Tirmizî: Bu hadis hasendir.

هِيَ الرُّؤْيَا الصَّالِحَةُ يَرَاهَا الْمُؤْمِنُ أَوْ تُرَى لَهُ

Hadis Sayfası
Abdullah (ibni Mesud) r.a. dedi ki: Nebi sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Rüyasında beni gören gerçekten beni görmüştür, çünkü şeytan benim şeklime giremez.”

Buhari, Tabir: 10; Tirmizi, Rüya 4 Hn: 2276 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Ebu Hüreyre, Ebu Katade, İbn Abbas, Ebu Said, Cabir, Enes, Ebu Malik el Eşcai’nin babasından, Ebu Bekre’den ve Ebu Cuhayfe’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

مَنْ رَآنِي فِي الْمَنَامِ فَقَدْ رَآنِي فَإِنَّ الشَّيْطَانَ لَا يَتَمَثَّلُ بِي

Hadis Sayfası
Ebu Katade r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Rüya Allah’tan, kabuslu rüya ise şeytandandır. Sizden biri hoşuna gitmeyen bir rüya görürse sol tarafına üç sefer tükürsün ve o rüyanın şerrinden Allah’a sığınsın o zaman o kabus kendisine zarar vermez.”

Buhari, Tabir: 3; Tirmizi, Rüya 5 Hn: 2277; Darim: Rüya: 5 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Abdullah bin Amr, Ebu Said, Cabir ve Enes’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

الرُّؤْيَا مِنَ اللَّهِ، وَالْحُلْمُ مِنَ الشَّيْطَانِ، فَإِذَا رَأَى أَحَدُكُمْ شَيْئًا يَكْرَهُهُ فَلْيَنْفُثْ عَنْ يَسَارِهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ وَلْيَسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنْ شَرِّهَا فَإِنَّهَا لَا تَضُرُّهُ

Hadis Sayfası
Ebu Rezin el-Ukayli r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Müminin rüyası peygamberliğin kırkta bir parçasıdır. Kimseye anlatmadığı sürece kuşun ayağına bağlı gibi olup anlatıldığı vakit düşer, Ebu Rezin diyor ki: Zannederim Rasulullah: “Rüyayı ya akıllı veya sevgili bir dosta anlat” buyurdu.

Tirmizi, Rüya 6 Hn: 2278; Darimi, Rüya: 11 ve diğerleri.

رُؤْيَا الْمُؤْمِنِ جُزْءٌ مِنْ أَرْبَعِينَ جُزْءًا مِنَ النُّبُوَّةِ، وَهِيَ عَلَى رِجْلِ طَائِرٍ مَا لَمْ يَتَحَدَّثْ بِهَا، فَإِذَا تَحَدَّثَ بِهَا سَقَطَتْ، قَالَ: وَأَحْسَبُهُ قَالَ: وَلَا يُحَدِّثُ بِهَا إِلَّا لَبِيبًا أَوْ حَبِيبًا

Hadis Sayfası
Ebu Rezin el-Ukayli r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Müslümanın rüyası Peygamberliğin kırkaltı da bir parçasıdır kimseye anlatılmadığı sürece kuşun bacağına bağlı gibi olup anlatıldığı vakit düşer.”

Tirmizi, Rüya 6 Hn: 2279; Darimi, Rüya: 2; İbn Mace: Rüya: 6 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Ebu Rezin el Ukayli’nin ismi; Lakit bin Amir’dir. Hammad b. Seleme, Ya’la b. Atâ’dan rivâyet ederek: “Vekî’ b. Hudus’den” demiştir. Şu’be, Ebû Avâne ve Hüşeym, Ya’la b. Atâ’dan ve Vekî’den rivâyet ederek “Vekî’ b. Udus’den” dediler ki bu rivâyet daha doğrudur.

رُؤْيَا الْمُسْلِمِ جُزْءٌ مِنْ سِتَّةٍ وَأَرْبَعِينَ جُزْءًا مِنَ النُّبُوَّةِ وَهِيَ عَلَى رِجْلِ طَائِرٍ مَا لَمْ يُحَدِّثْ بِهَا، فَإِذَا حَدَّثَ بِهَا وَقَعَتْ

Hadis Sayfası
Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Rüya üç kısımdır; Biri hak ve gerçek rüyalardır, bir diğeri ise kişinin günlük yaşantısında kendisini meşgul eden şeylerden kaynaklanan rüyalar, üçüncüsü ise şeytanın üzüntü vermek için gösterdiği kabuslardır. Kim hoşuna gitmeyen bir rüya görürse kalkıp namaz kılsın.” Rasulullah (s.a.v.), rüyalar hakkında şöyle buyurdu: Ayağa vurulan zincir hoşuma gider boyuna vurulan zincirden hoşlanmam; çünkü ayağa vurulan zincir dinde sebatlı olunacağına işarettir. Rasulullah (s.a.v.) konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kim beni rüyada görürse ben o gördüğü kimseyim çünkü şeytan benim şeklime giremez yine Rasulullah (s.a.v.) rüya konusunda şöyle derdi: Rüyayı bilgili bir kimseye veya samimi ve nasihat edici birisine anlatın.”

Tirmizi, Rüya 7 Hn: 2280; Darimi, Rüya: 5; İbn Mace: Taibiri rüya: 2 ve diğerleri. Tirmizi: Bu konuda Enes, Ebu Bekre, Ümmü-l Ala, İbn Ömer, Aişe, Ebu Musa, Cabir, Ebu Said, İbn Abbas ve Abdullah b. Amr’dan da hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir.

الرُّؤْيَا ثَلَاثٌ: فَرُؤْيَا حَقٌّ، وَرُؤْيَا يُحَدِّثُ بِهَا الرَّجُلُ نَفْسَهُ، وَرُؤْيَا تَحْزِينٌ مِنَ الشَّيْطَانِ، فَمَنْ رَأَى مَا يَكْرَهُ فَلْيَقُمْ فَلْيُصَلِّ وَكَانَ يَقُولُ: " يُعْجِبُنِي الْقَيْدُ وَأَكْرَهُ الْغُلَّ، الْقَيْدُ ثَبَاتٌ فِي الدِّينِ وَكَانَ يَقُولُ: " مَنْ رَآنِي فَإِنِّي أَنَا هُوَ، فَإِنَّهُ لَيْسَ لِلشَّيْطَانِ أَنْ يَتَمَثَّلَ بِي وَكَانَ يَقُولُ: " لَا تُقَصُّ الرُّؤْيَا إِلَّا عَلَى عَالِمٍ أَوْ نَاصِحٍ

Hadis Sayfası
Ali r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Rüyasına yalan karıştıran veya görmediği halde görmüş gibi rüya anlatan kimseye kıyamet günü bir arpa tanesini bağlamakla mükellef tutulacaktır.”

Tirmizi, Rüya 8 Hn: 2281; Darimi Rüya: 5 ve diğerleri.

مَنْ كَذَبَ فِي حُلْمِهِ كُلِّفَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ عَقْدَ شَعِيرَةٍ

Hadis Sayfası
Kuteybe (r.a.), Ebû Avâne vasıtasıyla Abdul A’lâ’dan, Ebû Abdurrahman es Sülemî’den ve Ali’den

Nebi s.a.v.'den 2281 Nolu hadisin bir benzerini bize aktarmıştır.

Tirmizi, Rüya 8 Hn: 2282 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasendir. Tirmizi: Bu konuda İbn Abbas, Ebu Hüreyre, Ebu Şüreyh ve Vasile’den hadis rivâyet edilmiştir. Tirmizî: Bu rivâyet önceki hadisten daha sağlamdır.

عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ نَحْوَهُ

Hadis Sayfası
İbni Abbas r.a. dedi ki: Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

“Yalandan rüya gördüğünü söyleyen kimse kıyamet günü iki arpa tanesini birbirine bağlamakla mükellef olacak fakat asla onları birbirine bağlayamayacaktır.”

Buhari, Tabir: 45; Tirmizi, Rüya 8 Hn: 2283 ve diğerleri.ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

مَنْ تَحَلَّمَ كَاذِبًا كُلِّفَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَنْ يَعْقِدَ بَيْنَ شَعِيرَتَيْنِ، وَلَنْ يَعْقِدَ بَيْنَهُمَا

Hadis Sayfası