Ölüm Konusu


Ali b. Rebia el Esedi rahimullah dedi ki:

"Ensar’dan Karaza b. Kab denilen bir adam öldü ona yüksek sesle ağlandı. Bunun üzerine Muğire b. Şube gelerek minbere çıktı Allah’a hamd ve övgülerden sonra şöyle dedi: “İslam’da ölüye yüksek sesle ağlamak ta ne oluyor? Ben Rasulullah (s.a.v.)’den kime yüksek sesle ağlanırsa kendisine yapılan bu feryat ve figandan dolayı o kimse azab olunur.” dediğini işittim.

Tirmizi, Cenaiz: 23 Hn: 1000; Buhari, Cenaiz: 45; İbn Mace, Cenaiz: 24 ve diğerleri. Bu konuda Ömer, Ali, Ebu Musa, Kays b. Asım, Ebu Hüreyre, Cünade b. Malik, Enes, Ümmü Atıyye, Semure ve Ebu Malik el Eş’ari’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmîzî: Muğıre hadisi garib hasen sahihtir.

مَاتَ رَجُلٌ مِنْ الْأَنْصَارِ يُقَالُ لَهُ: قَرَظَةُ بْنُ كَعْبٍ، فَنِيحَ عَلَيْهِ فَجَاءَ الْمُغِيرَةُ بْنُ شُعْبَةَ فَصَعِدَ الْمِنْبَرَ فَحَمِدَ اللَّهَ وَأَثْنَى عَلَيْهِ، وَقَالَ: مَا بَالُ النَّوْحِ فِي الْإِسْلَامِ أَمَا إِنِّي سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ يَقُولُ: " مَنْ نِيحَ عَلَيْهِ عُذِّبَ بِمَا نِيحَ عَلَيْهِ

Hadis Sayfası
Ebu Hüreyre (r.a.) dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Ümmetimde dört özellik cahiliyye adetlerinden olup onları pek bırakmak istemezler. 1- Ölünün arkasından yüksek sesle ağlamak. 2- İnsanların şeref ve neseplerine dil uzatmak. 3- Bulaşıcılık (ki bir deve uyuz oldu, yüz deveyi uyuz yaptı ilk deveyi kim uyuz yaptı? 4- Yıldızlardan yağmur ve hava şartları hakkındaki tahminler ki; (falan yıldız vasıtasıyla bize yağmur yağdırıldı gibi sözler.)”

Tirmizi, Cenaiz: 23 Hn: 1001 ve diğerleri. Tirmîzî: Bu hadis hasendir.

أَرْبَعٌ فِي أُمَّتِي مِنْ أَمْرِ الْجَاهِلِيَّةِ لَنْ يَدَعَهُنَّ النَّاسُ: النِّيَاحَةُ، وَالطَّعْنُ فِي الْأَحْسَابِ، وَالْعَدْوَى أَجْرَبَ بَعِيرٌ فَأَجْرَبَ مِائَةَ بَعِيرٍ مَنْ أَجْرَبَ الْبَعِيرَ الْأَوَّلَ، وَالْأَنْوَاءُ مُطِرْنَا بِنَوْءٍ كَذَا وَكَذَا

Hadis Sayfası