İslam Konusu


Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Bu din gerçekten kolaylıktır. Hiç kimse dini zorlaştırmaya kalkmasın mağlup olur. O halde doğru yolu takip edip orta yolu elden bırakmayın. Müjdeleyin ve imrendirin, kolaylaştırın sabah erken kalkarak ve gece serinliğinden ve kuşluk vakitlerinden istifade ederek ibadetleriniz de verim ve devamlılığı sağlayın.”

Buhari İman: 29; Nesai 28 Hn: 5034; Nesai, İman ve Şearihi: 28 Hn: 5034 ve diğerleri.

إِنَّ هَذَا الدِّينَ يُسْرٌ، وَلَنْ يُشَادَّ الدِّينَ أَحَدٌ إِلَّا غَلَبَهُ فَسَدِّدُوا، وَقَارِبُوا، وَأَبْشِرُوا، وَيَسِّرُوا، وَاسْتَعِينُوا بِالْغَدْوَةِ وَالرَّوْحَةِ وَشَيْءٍ مِنَ الدَّلْجَةِ

Hadis Sayfası
Ebu Said el Hudri (r.a) dedi ki: Rasülullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

“(Öyle bir zaman gelecek ki) Kişinin en hayırlı malı koyunları olacaktır. Dinini fitneden korumak için koyunlarıyla birlikte dağlarda ve vadilerde yaşar.”

Buhari, İman: 38; İbn Mece, Mukaddime: 8; Nesai, İman ve Şearihi: 30 Hn: 5036 ve diğerleri.

يُوشِكُ أَنْ يَكُونَ خَيْرَ مَالِ مُسْلِمٍ غَنَمٌ يَتَّبِعُ بِهَا شَعَفَ الْجِبَالِ، وَمَوَاقِعَ الْقَطْرِ يَفِرُّ بِدِينِهِ مِنَ الْفِتَنِ

Hadis Sayfası
Ebu Hüreyre r.a. dedi ki: Rasülullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Rasülullah (s.a.v.) üç sefer din nasihattır, samimi olmaktan ibarettir dedi Ashab: Ey Allah’ın Rasülü! Kime karşı dediler. Buyurdular ki: Allah’a, Kitab’ına, Müslüman idarecilere ve Müslümanların geneline karşı samimi olmak demektir.”

Tirmizi, Birr ve Sıla 17 Hn: 1926; Nesai, Beya: 14 ve diğerleri. Tirmizi: Bu hadis hasen sahihtir. Bu konuda İbn Ömer, Temim ed Dari, Cerir, Hakim b. Ebu Yezid’in babasından ve Sevban’dan da hadis rivâyet edilmiştir.

الدِّينُ النَّصِيحَةُ " ثَلَاثَ مِرَارٍ، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، لِمَنْ؟ قَالَ: لِلَّهِ، وَلِكِتَابِهِ، وَلِأَئِمَّةِ الْمُسْلِمِينَ، وَعَامَّتِهِمْ

Hadis Sayfası
Ali b. Ebî Tâlib'in naklettiğine göre Hz. Peygamber (sallalkhu aleyhi veseîlem): "Şu üç şey dinin esaslanndandır:

Salih ve fasık herkesin arkasında Cuma namazı kılman, kıble ehlinden biri öldüğünde cenaze namazını kılman ve herhangi birinin halifeliğinde cihat etmen. Bundan dolayı sana mükafat vardır" buyurmuştur.

İbn Hacer, Metalibul Aliye Cild Hn: 2912 (İshâk)

Hadis Sayfası
İbn Abbâs'm bildirdiğine göre Resûlullah ih   Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem):

"Din nasihatten ibarettir" buyurdu. Ashab: "Ya Resulallah! Kim için nasihat?" diye sordular. O da: "Allah'ın kitabı için, peygamberi için ve bir de Müslümanları lyöneticileri/önderleri için" buyurdu.

İbn Hacer, Metalibul Aliye Cilt 4 Hn: 3284 Bûsîrî, isnadı hakkında herhangi bir değerlendirmede bulunmamıştır. (Ebû Bekir b. Ebî Şeybe ve Ebû Ya'lâ) 

Hadis Sayfası
Ebû Hureyre'nin bildirdiğine göre Resûlullah (sallalbhu aleyhi vesellem): 

"Cebrail bana nasihat etmeyi emretti" buyurmuştur.

İbn Hacer, Metalibul Aliye Cilt 4 Hn: 3285 Bûsîrî, isnadı hakkında herhangi bir değerlendirmede bulunmamıştır. (1,17) (Ebû Ya'lâ) 

Hadis Sayfası