Kabir Konusu


Osman b. Ferkad rahimullah dedi ki: Cefer b. Muhammed’in babasından işittiğim şöyle dedi:

“Rasulullah (s.a.v.)’in kabrini lahd şeklinde kazıp hazırlayan Ebu Talha’dır. Kabrin altına kadife bir örtü atan ise Rasulullah (s.a.v.)’in azad ettiği kölelerden Şükran’dır.”
Cafer diyor ki: Ubeydullah b. ebi Rafi’ bana bildirdi ve şöyle dedi: Şükran’dan işittim şöyle diyordu: “Rasülullah (s.a.v.)’in kabrinin tabanına kadife örtüyü atan vallahi ben idim.”

Tirmizi, Cenaiz: 55 Hn: 1047; Müslim, Cenaiz: 30; Nesai, Cenaiz: 88 ve diğerleri. Tirmîzî: Bu konuda İbn Abbas’tan da rivâyet vardır. Tirmîzî: Şükran hadisi hasen garibtir. Ali b. el Medînî’de bu hadisi Osman b. Ferkad’den rivâyet etmiştir.

الَّذِي أَلْحَدَ قَبْرَ رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَبُو طَلْحَةَ، وَالَّذِي أَلْقَى القَطِيفَةَ تَحْتَهُ شُقْرَانُ مَوْلَى رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ. قَالَ جَعْفَرٌ: وَأَخْبَرَنِي عُبَيْدُ اللهِ بْنُ أَبِي رَافِعٍ قَالَ: سَمِعْتُ شُقْرَانَ يَقُولُ: أَنَا وَاللَّهِ طَرَحْتُ القَطِيفَةَ تَحْتَ رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي القَبْرِ

Hadis Sayfası
İbn Abbas (r.a.) dedi ki:

“Rasülullah (s.a.v.)’in kabrinin tabanına kırmızı bir kadife serilmişti.”

Tirmizi, Cenaiz: 55 Hn: 1048; Nesâî, Cenaiz: 88; Müslim, Cenaiz: 30 ve diğerleri. Tirmîzî: Muhammed b. Beşşâr başka bir yerde de bu konuda bize hadis rivâyet edilmiştir. Muhammed b. Cafer ve Yahya; Şu’be’den, Ebû Cemre’den, İbn Abbâs’tan bize rivâyet etti ki bu daha sahihtir. Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir.Şu’be, Ebû Hamza el Kassab’tan rivâyet ediyor. Bu kimsenin adı Imrân b. ebî Atâ’dır. Aynı şekilde Ebû Cemre ed DubaÎ’den de rivâyet edilmiş olup bu kimsenin adı Nasr b. Imrân’dır. Her ikisi de İbn Abbâs’ın arkadaşlarıdır. İbn Abbâs’tan kabirde ölünün altına bir şey serilmesini mekruh gördüğü de rivâyet edilmiştir. Bazı ilim adamları da bu kanaattedir.

جُعِلَ فِي قَبْرِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَطِيفَةٌ حَمْرَاءُ

Hadis Sayfası