İslam Garib Başladı Garib Olacak Kategorisi


Abdullah (b. Mesud) r.a.’den rivayet edildiğine göre; Rasülullah şöyle buyurmuş:

“İslam, şüphesiz garib olarak başladı ve (günün birinde) garip hale dönüşecek. Ne mutlu garip (mümin)lere. İbn Mesud der ki: “Garibler kimlerdir? Diye soruldu. Rasülullah: “Kabilelerinden (İslamiyet için) ayrılıp uzaklaşanlardır, buyurdu.”

İbn Mace Fiten 15 Hn: 3988; Ahmed, Müsned Hn: 3775 ve diğerleri.

إِنَّ الْإِسْلَامَ بَدَأَ غَرِيبًا، وَسَيَعُودُ غَرِيبًا، فَطُوبَى لِلْغُرَبَاءِ، قَالَ: قِيلَ: وَمَنِ الْغُرَبَاءُ؟ قَالَ: النُّزَّاعُ مِنَ الْقَبَائِل

Hadis Sayfası
Abdurrahman bin Sünne r.a’dan rivayet edildiğine göre Nebi s.a.v.‘i şöyle buyururken işitmiş: Muhakkak ki İslam garib başladı ve garip olarak başa dönecek. Gariplere müjdeler olsun. Garipler kimlerdir diye sorulunca buyurdu ki:

“Onlar ki insanlar bozulduğu zaman kendilerini düzeltenler. Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin olsun ki selin akıp gittiği gibi İslam da (ictimayı hayattan çekilecek Allahın emir ve yasakları ve Müslümanların hayatından) çıkıp gidecek.”

İbn Kani’i, Mucemüs Sahabe Hn: 1142.

الَّذِينَ يُصْلِحُونَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ، وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَيَنْحَازُ الإِسْلامُ كَمَا يَحُوزُ السَّيْلُ

Hadis Sayfası
Vasile b. Eska r.a’dan rivayet edildiğine göre Rasülullah şöyle buyurmuş:

“İslam garib bir halde başladı ve yine garib bir hale dönecektir. Denildi ki: Garipler kimlerdir? Buyurdu ki: “Onlar ki insanlar bozulduğu zaman kendilerini ıslah edip düzeltirler, Allahın dininden ayrılmaz ve günahından dolayı da ehli tevhid’ten (ehli kıbleden) kimseyi tekfir etmezler (dinden çıktın kafir oldun sen kafirsin) denemezler.”

Mucemül Kebir Hn: 7695; Tahavi, Müşkilil Eser Hn: 689; Beyhaki, Zühdül Kebir Hn: 209; Abdullah Ensari, Zemmül kelam ve Ehlihi Hn: 53.

إِنَّ الإِسْلامَ بَدَأَ غَرِيبًا، وَسَيَعُودُ غَرِيبًا "، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، وَمَنِ الْغُرَبَاءُ؟ قَالَ: الَّذِينَ يُصْلِحُونَ إِذَا فَسَدَ النَّاسُ، وَلا يُمَارُونَ فِي دِينِ اللَّهِ، وَلا يُكَفِّرُونَ أَحَدًا مِنْ أَهْلِ التَّوْحِيدِ بِذَنْبٍ

Hadis Sayfası
Abdullah b. Amr r.a. der ki: Rasülullah şöyle buyurdu:

“Garibler Allah’ın kullarından en çok sevdiği kişiler.” —Garibler kimlerdir diye sorulunca şöyle buyurdu: —Dinlerine sığınanlar. Kıyamet günü İsa bin Meryem a.s. ile birlikte olacaklar.”

Ahmed, Zühd Hn: 808; Ebu Naim Hilyetül Evliya Hn: 53;Müsnedi Sad bin Ebi Vakkas Rn: 81 ve diğerleri merfu ve mevkuf olarak. Hadisin ravisi Sufyan bin Veki diyor ki: Ahmed bin Hanbelin onlardan biri olmasını umuyorum.” (Garib Osman) der ki: Ahmed bin Hanbelin onlardan birisi olması şundandır: Halkul Kuran fitnesinde devlet eli ve baskısı ile Kuranın mahlûk olduğu fikrini benimseyip benimsemediklerini tespit için devrin âlimleri imtihana tabi tutuldu birçok âlim ölüm korkusuyla diliyle bu fikri ikrar etmek zorunda kaldı. Sıra Ahmed bin Hanbele gelince o bu düşünceyi ölüm pahasına ret etti Kuranın mahlûk olmadığını söyledi her türlü tehdit şiddete işkenceye rağmen zindanlardaki işkencelere rağmen o direndi ve kazandı. İşte o kendi döneminde dininde sağlam kaldı canı pahasına dinine sığındı mevlasına iltica etti.

أَحَبُّ شَيْءٍ إِلَى اللَّهِ الْغُرَبَاءُ، قِيلَ: وَمَنِ الْغُرَبَاءُ؟، قَالَ: الْفَرَّارُونَ بِدِينِهِمْ، يَبْعَثُهُمُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَعَ عِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ عَلَيْهِ السَّلامُ

Hadis Sayfası
Şureyh b. Ubeyd el-Hadrami’den rivayetine göre Allah Rasülü:

“Şüphesiz İslam garip olarak başlamış, garip olarak dönecektir. Dikkat ediniz; mümine gariplik yoktur. Bir mümin kendisine ağlayacak kimselerin olmadığı gurbet yerde ölecek olursa, ona gök ve yeryüzü ağlar, buyurmuş sonra da: “Gök ve yer onların helakine ağlamadı.” ayetini tilavet edip: Şüphesiz gök ve yer kafire ağlamazlar, buyurmuştur.

Beyhaki, Şuabul İman Hn: 9887 ve diğerleri.

إِنَّ الإِسْلامَ بَدَأَ غَرِيبًا وَسَيَعُودُ غَرِيبًا، أَلا لا غُرْبَةَ عَلَى الْمُؤْمِنِ، مَا مَاتَ مُؤْمِنٌ فِي غُرْبَةٍ غَابَتْ عَنْهُ فِيهَا بَوَاكِيهِ إِلا بَكَتْ عَلَيْهِ السَّمَاءُ وَالأَرْضُ، ثُمَّ قَرَأَ رَسُولُ اللَّهِ :ف فَمَا بَكَتْ عَلَيْهِمُ السَّمَاءُ وَالأَرْضُق، ثُمَّ قَالَ: " إِنَّهُمَا لا يَبْكِيَانِ عَلَى الْكَافِرِ

Hadis Sayfası