Hadis Detayları


Salim rahimullah’in babası (İbn Ömer r.a)ından: İbn Ömer karısını hayızlı iken boşamıştı. Ömer r.a. durumu Nebi (s.a.v.)’e sordu da o da şöyle buyurdu:

“Emret ona karısına dönsün temizlenince veya hamile iken boşasın.” Tirmizi der ki: Rasülullah (s.a.v.)’in ashabından ve sonraki dönemlerden ilim adamları uygulamalarını bu hadisle yaparlar ve şöyle derler: “Sünnet olan boşama şekli kadının temizliği anında ve cinsi münasebet olmaksızın yapılan boşamadır.” Bazı ilim adamları ise: “Kadını temiz iken üç talakla boşarsa bu da sünnete uygun sayılır.” Şafii ve Ahmed böyle düşünürler. Kimi ilim adamları da şöyle derler: Üç talakı birden vermek sünnete uygun değildir, her temizlik süresince tek tek verilmelidir. Sufyan es Sevri ve İshak ta böyle derler. Hamile kadının boşanması konusunda ilim adamları “Dilediği zaman boşayabilir” derler. Şafii, Ahmed ve İshak bunlardandır. Bazı ilim adamları ise “Her ayda bir talak vermek suretiyle boşayabilir” derler.

Buhari, Talak: 1; Müslim, Talak: 1; Tirmizi, Talak vel Lian 1 Hn: 1176 ve diğerleri.ž Tirmizi: Yunus b. Cübeyr’in, İbn Ömer’den rivâyet ettiği hadis hasen sahihtir. Sâlim’in, İbn Ömer’den rivâyeti de hasen sahihtir. Bu hadis İbn Ömer vasıtasıyla değişik şekillerde de rivâyet edilmiştir.

مُرْهُ فَلْيُرَاجِعْهَا ثُمَّ لِيُطَلِّقْهَا طَاهِرًا أَوْ حَامِلًا

Hadis Sayfası